Kaleidos Klub
COUNTER
Indulás: 2007-11-24
 
Be-Ki
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
 
Főmenü
 
nyelvpergető, fogcsattogtató
Ne káromkodj, ne hirdess, ne írj más nevében, és ne hordj le senkit!
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Óra
 
Események naptárszerint!
2024. December
HKSCPSV
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
Zene


 

 
Cikkek és rendezvények Ázsiai látógatókról
Cikkek és rendezvények Ázsiai látógatókról : 90-eves a kinai kommunista part elemzes az utkeresesrol

90-eves a kinai kommunista part elemzes az utkeresesrol

Norelia Black  2011.07.01. 21:31

Épp a 90 éves kommunista pártot ünnepli Kína nagy felhajtás közepette, a háttérben azonban fontos politikai mozgások zajlanak. Az ország jelenlegi vezetése számol azzal, hogy súlyos feszültségek alakulhatnak ki a gazdasági növekedés várható lassulása miatt, és közben már készülődik a generációváltás a hatalom élén. Kérdés, hogy ők milyen irányba viszik majd a világpolitikában is egyre erősebb országot.

 

Forrás: AFP/Philippe Lopez

Kilencvenéves a párt


 

 
 

Énekversenyekkel, egy kínai sztárokat felvonultató történelmi filmmel és több száz különböző rendezvénnyel készült a Kínai Kommunista Párt a 90. születésnapjának megünneplésére. A nagyszabású megemlékezésekhez passzolt az is, hogy elindítottak egy új gyorsvasutat, az ország első repülőgép-hordozó anyahajója pedig várhatóan megkezdi első tengeri gyakorlatait. Pénteken mondott egy másfél órás tévébeszédet Hu Csin-tao kínai elnök is, aki méltatta a párt történelmét, de egyben figyelmeztette a párttagokat arra, hogy fegyelmezettebbeknek kell lenniük - például tartózkodniuk kell a korrupciótól - ha meg akarják őrizni a párt támogatottságát.

A feudalista császársággal szemben kommunista és bizonyos mértékben anarchista eszméket valló Kínai Kommunista Párt 1921 júliusában jött létre Sanghajban (valójában július 23-án, de a megemlékezéseket a jobban hangzó hónapkezdetkor tartják). A következő 30 év nagy része egy hosszadalmas polgárháborúval telt, amelynek során a császárságot leváltó Kuomintangot a kommunisták kiszorították Tajvan szigetére. 1949-ben átvették a hatalmat az egész ország felett, és Mao Ce-tung ünnepélyes beszédével október 1-jén megkezdte működését a Kínai Népköztársaság.

A kapitalizmus és következményei

 

A párt mindenkori viszonylagos nagy táborának és ebből adódó sokszínűségének eredménye, hogy át tudta vészelni az 1966-tól 1976-ig tartó kulturális forradalom őrületét, és a Mao által eltávolított Teng Hsziao-pinget rehabilitálták. Teng Mao halála után a kulturális forradalom sérelmeinek feldolgozására meghirdette a "Pekingi tavaszt", majd megalapozta a mai Kína sikerét a "Nyitás és reform" programmal - más szóval a kapitalizmus beengedésével. Az ő találmánya az azóta is sokat emlegetett "szocializmus kínai karakterjegyekkel" meghatározás is. 

A kapitalizmus beengedésének azonban olyan szükségszerű és kellemetlen következményei is lettek, mint az infláció, a társadalmi egyenlőtlenségek, ami közvetve az 1989-es Tienanmen téri tüntetésekhez is vezetett. A párt hezitált azon, hogyan is kezelje a feszült helyzetet, és végül a brutális megtorlás mellett döntöttek, ami után Teng vissza is vonult, Kína menetelése pedig jó tíz évre megtorpant vagy legalábbis lelassult.

A párt azonban ezt is túlélte, ami részben a '89 utáni mélyreható leszámolások, eltávolítások eredménye is volt. Kína a szigorúan irányított pedagógiai rendszerével elérte, hogy mára a húszas-harmincas korosztály szinte semmit ne tudjon az 1989. június 4-ei véres eseményekhez kötni, és ugyanezen módszerrel próbálják a kulturális forradalom vagy a szintén Mao által kitalált Nagy ugrás - a soha nem látott éhínséget eredményező erőszakos és hirtelen iparosítás - kártékonyságának jelentőségét is elbagatellizálni. Egyszóval mindent megtesznek azért, hogy kiretusálják azt, ami a párt tekintélyét és legitimációját csorbíthatná. Ebben a szellemben készültek a 60-as államszületésnap környékén és a mostani 90-es pártévfordulóra leforgatott nagy költségvetésű, külföldön is neves színészeket szerepeltető történelmi filmek.

A mosoly és ami mögötte van

Mindemellett a Kereskedelmi Világszervezetben 2001-ben megszerzett tagság utáni szédületes gazdasági fellendülés, majd a 2008-as olimpia nagyban segített azon, hogy a párt csillaga újra fényesebben ragyogjon. És mivel minden ellenzéki kezdeményezést csírájában elfojtanak, a demokratikus elmozdulás a kommunista párton belülről lenne várható.

Forrás: AFP
Mao Ce-tung egy 1944-es képen - a pártünneplés képeiért kattintson a fotóra!

A demokratákhoz vagy liberálisokhoz talán még legközelebb állók meghatározó figurája a mindig derült miniszterelnök, a Magyarországot is végigmosolygó Ven Csia-pao. Ven nemegyszer hangoztatta - igaz jellemzően inkább külföldi útjain -, hogy bizonyos mértékű demokratizálódás és társadalmi reformok nélkül nem élvezhetők, sőt veszélybe kerülnek a gazdasági sikerek. Persze egyes elemzők szerint ezek súlytalan kijelentések, és csupán azt a célt szolgálják, hogy javítsanak a párt imázsán. Ven tényleg megmarad a szavak szintjén, konkrét cselekvési tervet nem vázol fel.

Útkeresés a Tienanmen téren

A párt születésnapjához méltó hangulatban kidekorálták a sokat látott Tienanmen teret, amely az ünneplés központi helyszíneként önmagában leírja a kínai vezetésben tapasztalható ideológiai árnyaltságot és útkeresést. A világ legnagyobb terének észak-déli tengelyét a "Nagy Kormányos", vagyis Mao Ce-tung emléke határozza meg. Az északi oldalon a Tiltott város bejárata, azaz maga a Mennyei Béke Kapuja közepéről tekint le jól ismert igazolványképe, szemben vele, a grandiózus tér déli alsó szakaszában a Népi Hősök Emlékművének 38 méter magas tömbje mögötti négyszögletes mauzóleumban pedig gondosan őrzik földi maradványait. A tér kelet-nyugati tengelyén két egymáshoz nagyon hasonló, a szocialista realizmus építészetének stílusában felhúzott monumentális építmény áll.

A nyugati oldalon az Országos Népi Gyűlés épülete (azaz a parlament), szemben vele a négyévnyi renoválás és bővítés után tavasszal újranyílt Kínai Nemzeti Múzeum, az identitásképzés kályhája (Korábban Történeti, illetve Forradalomtörténeti Múzeum). A múzeum előtti terület a tavaszi újranyitás előtt aktuális jelképek monumentumainak adott helyett. Itt állt az olimpia előtti évben a legnagyobb visszaszámláló óra, majd idén januártól április közepéig egy kilenc és fél méter magas Konfuciusz-szobor, jelezvén a párt ideológiai elmozdulását. Ami többek közt azért kelthetett kisebb zavart a tájékozott közönségben, mert annak idején maga a Kormányos, a mai hatalom történelmi legitimációja, a papírpénzekre nyomtatott Mao a legkisebb tiszteletet is mellőző módon száműzte a több mint kétezer éve színen lévő Konfuciuszt és tanításait.

Aztán Konfuciusz eltűnt, és közben megnyílt a múzeum két nagyszabású kiállítással. Az egyik a német állammal közösen, több éves előkészítés és 10 millió euró árán létrehozott A felvilágosodás művészete. A másik, a Kína történelmét bemutató állandó kiállítás ugyanakkor aligha értékelhető felvilágosultnak. A talajt vesztett kommunista ideológiát leváltó nacionalista propagandának aládolgozó, a külföldi "imperialista" hatalmaktól elszenvedett vereségek hangsúlyozásával (főként az ópiumháborúk, a franciák és az angolok gaztettei, illetve a többszöri japán invázió megrázó képeivel) operáló tárlat a Kulturális forradalomról vagy a Nagy ugrásról - Mao balul elsült vízióiról - kevés szót ejt. Ellenben a felvilágosodástól szintén távol eső hidegháborús retorikát folytató hangulatban zárul: Kína sikereivel az űrben vagy az olimpián.

 

 

 

A konkrét lépések inkább a másik tábor erejét teszik érzékelhetővé. Kína különutasságát hangsúlyozók legmagasabb rangban lévő képviselője a tavaly februárban szintén Magyarországon járt Vu Pang-kuo, a kínai parlament elnöke. Az ő befolyásukat mutatják azok a sorozatos letartóztatások, melyek során még 2008 decemberében Liu Hsziao-po 11 évet kapott a reformot és demokráciát követelő Charter 08 című manifesztumáért. De ugyanúgy ennek részei az afrikai-arab forrongások utáni szigorítások, többek közt a sok évezredes kínai kultúrában is meghatározó jázmin szó tabusítása, és számos jogvédő, ügyvéd, művész vagy újságíró elhallgattatása. A nyugaton is ismert avantgárd művész, Aj Vejvej 81 nap elzárást kapott, a vád adóelkerülés volt ellene, de hívei szerint politikai okok állnak az ügy hátterében.

Forrás: AFP
Teng Hsziao-ping más utat választott - a pártünneplés képeiért kattintson a fotóra!

Nagy erőket mozgósítanak a kínai hatóságok a számukra legkellemetlenebb tényező, az internet felügyeletére - ez a legfontosabb eszköz a rendszer bírálói számára, akik saját blogjukon vagy közösségi portálokon próbálnak nyilvánosságot kapni. Már ahol tudnak, mert a Twitter, a Facebook  és a YouTube rég tiltott - persze az élelmesebbek tudják használni -, a még meghívási fázisában lévő Google+-t  is azonnal blokkolták, kínai megfelelőik pedig szigorú ellenőrzés alatt vannak.

Elemzők szerint az egyik legnagyobb veszélyt a gazdagodó középosztály jelenti, amelynek tagjai egyre több befizetett adójüanjuk után egyre több beleszólást szeretnének a közpénzek elköltésébe. Másik fenyegetés a rendszer számára a gazdasági növekedés minden bizonnyal bekövetkező lassulása, ami értelemszerűen még nagyobb egzisztenciális, társadalmi feszültségeket szül. Ezt próbálná semlegesíteni a Hu-Wen-adminisztráció 2007-ben meghirdetett "harmonikus társadalom" programja, amelyet az idén áprilisban egy masszív boldogságpropagandával (miszerint a legfontosabb cél most már nem a GDP, hanem a boldogság növelése) is megtoldottak.

Kik lesznek az utódok?

A helyzet azért is rendkívül kényes, mert a következő két évben szinte teljes őrségváltás következik be a pártban, és így az állam élén is. A váltás megértéséhez fontos ugyanakkor átlátni, hogyan épül fel jelenleg a kínai kommunista párt vezérgárdája. A mintegy 80 millió tagot számláló, 90 éves szervezet egy szigorú hierarchia szerinti katonai szervezethez vagy vallási rendhez hasonlítható, ahová többfordulós felvételiztetés és gondos ellenőrzés után lehet belépni. A párt legfontosabb döntéshozóit a háromszáz tagú Központi Bizottság foglalja magába, amely megválasztja a huszonnégy tagú Politikai Bizottságot, ennek szíve pedig az öt-kilenc főből álló Állandó Bizottság. Tulajdonképpen ők a hatalom birtokosai.

A most kilenctagú központ tagjai egytől kilencig vannak rangsorolva, első köztük a 2002-es pártkongresszus során megválasztott, majd 2007-ben újraválasztott Hu Csin-tao pártfőtitkár, aki az alkotmány értelmében így az állam és a hadsereg első embere is egyben. Hut, aki már harmadszorra nem választható újra, nagy valószínűség szerint jelenlegi helyettese, Hszi Csin-ping követi, aki most a hatodik helyen áll, és Hu már évekkel ezelőtt kiszemelte utódjául, számos fontos posztot osztva rá.

Forrás: MTI/Trebitsch Péter
A 90. születésnapon - A pártünneplés képeiért kattintson a fotóra!

2012 őszén a 18. pártkongresszuson a most harmadik Ven Csia-pao is átadja helyét a jelenleg hetes számú Li Kö-csiangnak, aki a miniszterelnökhöz hasonlóan gyakran jár külföldre. Hszi és Li mellett viszont az összes többi, azaz hét hely új tagokkal lesz feltöltve - ha 2012-ben alkalmazni fogják a kilencvenes évek elején hozott félhivatalos megállapodást, amely szerint 68 év fölöttiek már nem lehetnek tagjai az Állandó Bizottságnak.

Szintén ötévenként, a pártkongresszust követő évben - tehát legközelebb 2013 márciusában - ül össze a Népi Gyűlés, ahol rendszerint a pártkongresszus döntéseit fogadják el, illetve megválasztják az állami apparátus vezetőit. Az ekkor már első számú Hszi Csin-ping várhatóan ekkor kapja meg az államfői és a katonai főparancsnoki posztot. Az államfő ekkor kinevezi a kormány tagjait és a miniszterelnököt, Ven Csia-pao helyére valószínűleg Li Kö-csiangot.

Hszi, aki Hut leváltva Kína legnagyobb hatalmú vezetője lesz, 57 éves. Felesége egy ünnepelt énekes-primadonna-popsztár, apja pedig vezető forradalmár volt a párt életének hajnalán, azután viszont az első különleges gazdasági övezet - Teng egyik nagy találmánya -, Sencsen megszületése körül bábáskodott mint a szomszédos Kanton kormányzója. Az idősebb Hszi egyben a Tienanmen téri erőszakos katonai beavatkozás kritikusa is volt. Hszi Csin-ping az apja révén az úgynevezett trónörökösök táborához tartozik, akiknek felmenői fontos szerepet töltöttek be a párt történetében, és mostanra ők is hatalomérettek lettek.

Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd
Ven Csia-pao végigmosolyogta Magyarországot is

Az 55 éves Li Kö-csiang viszont nem a családja révén került a hatalom közelébe. A szegény Anhui tartományból származik, de a Pekingi Egyetemen végzett jogot, majd doktorált közgazdaságtanból, és a párt ifjúsági szervezetében indította el a karrierjét. 1998-ban Henan kormányzója lett (ezzel ő lett a legfiatalabb tartományvezető), de sikerét inkább külföldi útjainak köszönheti, tartományában ugyanis több kellemetlen esemény is kötődik a hivatali idejéhez, például a vérkészítmények útján terjedő AIDS miatti botrány - amelyet a rosszakarói gyakran próbálnak felhasználni ellene.

"Igazi karizmatikus populista"

Még egy párttagot érdemes megemlíteni, aki a jövőbeli Kínai Kommunista Pártot várhatóan befolyásolni fogja, már csak azért is, mert érdekes színt hozott a modern politikába. Ő Po Hszi-laj, aki az Állandó Bizottságnak egyelőre nem, csak a Politikai Bizottságnak tagja, és nyugati lapok szerint igazi karizmatikus populista. Csungkingi kormányzóként azzal szerzett országos hírnevet, hogy a Mao-kultusz, a lendületes "vörös idők" hangulatának újraélesztésével próbálta összefogni a szegénység és az országos átlaghoz képest jelentős bűnözés miatt elkeseredett lakosságot.

Többek közt mozgalmi dalversenyt hirdetett nagy sikerrel, és kezdeményezései hatására hamar kiderült, hogy meglepően sokan viseltetnek nosztalgiával a forradalmi időszak iránt. Pedig a szintén trónörökös Po apja például, miután végigcsinálta a gyötrelmes Hosszú menetelést (a később dicsőségnek értékelt, valójában rengeteg áldozatot követelő, de mégis a párt túlélését és későbbi győzelmét elősegítő stratégiai visszavonulást Mao oldalán), szembeszállt Maóval, mikor az felvázolta a Nagy ugrás ötletét. Emiatt a Kulturális forradalom alatt kíméletlenül elbántak vele, a feleségét - Po Hszi-laj anyját - halálra verték. Az idősebb Po végül Teng alatt magas rangra emelkedett, és Hszi Csin-ping apjával ellentétben a legradikálisabb rendteremtők közt szerepelt 1989-ben. Figyelemre méltó, hogy Hszi Csin-ping Csungkingban tett látogatása után nyilvánosan dicsérte Po neo-maoista mozgalmát.

A következő, úgynevezett ötödik generációs vezetés színrelépése amiatt is hozhat még újat a párt életében, hogy az eddig túlnyomórészt gyakorlati szakemberekből összeállt vezetést főleg történészek, jogászok, közgazdászok fogják váltani. A politikai elemzők szerint nehéz dolguk lesz. Még nem tudni, hogy ha szorul a helyzet, Konfuciuszhoz, Maóhoz, a hadsereghez, a titkosrendőrséghez vagy a számos, külföldön tanult fiatalhoz fognak-e nyúlni segítségért.

A szerző korábban tudósítóként dolgozott Pekingben, jelenleg az ELTE Film-, Média- és Kultúraelmélet doktori iskolájának hallgatója, kutatási területe a kortárs kínai kultúra.

 

Forrás: Origo.hu

 
AFC kép

 
AFC
 
AFC & KS-C
 
KS-club kép


 

 

 
Kaleidos Club
 
Mit szóltok!?
Lezárt szavazások
 
Hónap animéje
Lezárt szavazások
 
Versenytáblák
 
Tartalom

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!