90-eves a kinai kommunista part elemzes az utkeresesrol
Norelia Black 2011.07.01. 21:31
pp a 90 ves kommunista prtot nnepli Kna nagy felhajts kzepette, a httrben azonban fontos politikai mozgsok zajlanak. Az orszg jelenlegi vezetse szmol azzal, hogy slyos feszltsgek alakulhatnak ki a gazdasgi nvekeds vrhat lassulsa miatt, s kzben mr kszldik a genercivlts a hatalom ln. Krds, hogy k milyen irnyba viszik majd a vilgpolitikban is egyre ersebb orszgot.
Kilencvenves a prt
nekversenyekkel, egy knai sztrokat felvonultat trtnelmi filmmel s tbb szz klnbz rendezvnnyel kszlt a Knai Kommunista Prt a 90. szletsnapjnak megnneplsre. A nagyszabs megemlkezsekhez passzolt az is, hogy elindtottak egy j gyorsvasutat, az orszg els replgp-hordoz anyahajja pedig vrhatan megkezdi els tengeri gyakorlatait. Pnteken mondott egy msfl rs tvbeszdet Hu Csin-tao knai elnk is, aki mltatta a prt trtnelmt, de egyben figyelmeztette a prttagokat arra, hogy fegyelmezettebbeknek kell lennik - pldul tartzkodniuk kell a korrupcitl - ha meg akarjk rizni a prt tmogatottsgt.
A feudalista csszrsggal szemben kommunista s bizonyos mrtkben anarchista eszmket vall Knai Kommunista Prt 1921 jliusban jtt ltre Sanghajban (valjban jlius 23-n, de a megemlkezseket a jobban hangz hnapkezdetkor tartjk). A kvetkez 30 v nagy rsze egy hosszadalmas polgrhborval telt, amelynek sorn a csszrsgot levlt Kuomintangot a kommunistk kiszortottk Tajvan szigetre. 1949-ben tvettk a hatalmat az egsz orszg felett, s Mao Ce-tung nneplyes beszdvel oktber 1-jn megkezdte mkdst a Knai Npkztrsasg.
A kapitalizmus s kvetkezmnyei
A prt mindenkori viszonylagos nagy tbornak s ebbl add soksznsgnek eredmnye, hogy t tudta vszelni az 1966-tl 1976-ig tart kulturlis forradalom rlett, s a Mao ltal eltvoltott Teng Hsziao-pinget rehabilitltk. Teng Mao halla utn a kulturlis forradalom srelmeinek feldolgozsra meghirdette a "Pekingi tavaszt", majd megalapozta a mai Kna sikert a "Nyits s reform" programmal - ms szval a kapitalizmus beengedsvel. Az tallmnya az azta is sokat emlegetett "szocializmus knai karakterjegyekkel" meghatrozs is.
A kapitalizmus beengedsnek azonban olyan szksgszer s kellemetlen kvetkezmnyei is lettek, mint az inflci, a trsadalmi egyenltlensgek, ami kzvetve az 1989-es Tienanmen tri tntetsekhez is vezetett. A prt hezitlt azon, hogyan is kezelje a feszlt helyzetet, s vgl a brutlis megtorls mellett dntttek, ami utn Teng vissza is vonult, Kna menetelse pedig j tz vre megtorpant vagy legalbbis lelassult.
A prt azonban ezt is tllte, ami rszben a '89 utni mlyrehat leszmolsok, eltvoltsok eredmnye is volt. Kna a szigoran irnytott pedaggiai rendszervel elrte, hogy mra a hszas-harmincas korosztly szinte semmit ne tudjon az 1989. jnius 4-ei vres esemnyekhez ktni, s ugyanezen mdszerrel prbljk a kulturlis forradalom vagy a szintn Mao ltal kitallt Nagy ugrs - a soha nem ltott hnsget eredmnyez erszakos s hirtelen iparosts - krtkonysgnak jelentsgt is elbagatellizlni. Egyszval mindent megtesznek azrt, hogy kiretusljk azt, ami a prt tekintlyt s legitimcijt csorbthatn. Ebben a szellemben kszltek a 60-as llamszletsnap krnykn s a mostani 90-es prtvfordulra leforgatott nagy kltsgvets, klfldn is neves sznszeket szerepeltet trtnelmi filmek.
A mosoly s ami mgtte van
Mindemellett a Kereskedelmi Vilgszervezetben 2001-ben megszerzett tagsg utni szdletes gazdasgi fellendls, majd a 2008-as olimpia nagyban segtett azon, hogy a prt csillaga jra fnyesebben ragyogjon. s mivel minden ellenzki kezdemnyezst csrjban elfojtanak, a demokratikus elmozduls a kommunista prton bellrl lenne vrhat.
Mao Ce-tung egy 1944-es kpen - a prtnnepls kpeirt kattintson a fotra!
A demokratkhoz vagy liberlisokhoz taln mg legkzelebb llk meghatroz figurja a mindig derlt miniszterelnk, a Magyarorszgot is vgigmosolyg Ven Csia-pao. Ven nemegyszer hangoztatta - igaz jellemzen inkbb klfldi tjain -, hogy bizonyos mrtk demokratizlds s trsadalmi reformok nlkl nem lvezhetk, st veszlybe kerlnek a gazdasgi sikerek. Persze egyes elemzk szerint ezek slytalan kijelentsek, s csupn azt a clt szolgljk, hogy javtsanak a prt imzsn. Ven tnyleg megmarad a szavak szintjn, konkrt cselekvsi tervet nem vzol fel.
tkeress a Tienanmen tren
A prt szletsnapjhoz mlt hangulatban kidekorltk a sokat ltott Tienanmen teret, amely az nnepls kzponti helyszneknt nmagban lerja a knai vezetsben tapasztalhat ideolgiai rnyaltsgot s tkeresst. A vilg legnagyobb ternek szak-dli tengelyt a "Nagy Kormnyos", vagyis Mao Ce-tung emlke hatrozza meg. Az szaki oldalon a Tiltott vros bejrata, azaz maga a Mennyei Bke Kapuja kzeprl tekint le jl ismert igazolvnykpe, szemben vele, a grandizus tr dli als szakaszban a Npi Hsk Emlkmvnek 38 mter magas tmbje mgtti ngyszgletes mauzleumban pedig gondosan rzik fldi maradvnyait. A tr kelet-nyugati tengelyn kt egymshoz nagyon hasonl, a szocialista realizmus ptszetnek stlusban felhzott monumentlis ptmny ll.
A nyugati oldalon az Orszgos Npi Gyls plete (azaz a parlament), szemben vele a ngyvnyi renovls s bvts utn tavasszal jranylt Knai Nemzeti Mzeum, az identitskpzs klyhja (Korbban Trtneti, illetve Forradalomtrtneti Mzeum). A mzeum eltti terlet a tavaszi jranyits eltt aktulis jelkpek monumentumainak adott helyett. Itt llt az olimpia eltti vben a legnagyobb visszaszmll ra, majd idn janurtl prilis kzepig egy kilenc s fl mter magas Konfuciusz-szobor, jelezvn a prt ideolgiai elmozdulst. Ami tbbek kzt azrt kelthetett kisebb zavart a tjkozott kznsgben, mert annak idejn maga a Kormnyos, a mai hatalom trtnelmi legitimcija, a paprpnzekre nyomtatott Mao a legkisebb tiszteletet is mellz mdon szmzte a tbb mint ktezer ve sznen lv Konfuciuszt s tantsait.
Aztn Konfuciusz eltnt, s kzben megnylt a mzeum kt nagyszabs killtssal. Az egyik a nmet llammal kzsen, tbb ves elkszts s 10 milli eur rn ltrehozott A felvilgosods mvszete. A msik, a Kna trtnelmt bemutat lland killts ugyanakkor aligha rtkelhet felvilgosultnak. A talajt vesztett kommunista ideolgit levlt nacionalista propagandnak aldolgoz, a klfldi "imperialista" hatalmaktl elszenvedett veresgek hangslyozsval (fknt az piumhbork, a francik s az angolok gaztettei, illetve a tbbszri japn invzi megrz kpeivel) operl trlat a Kulturlis forradalomrl vagy a Nagy ugrsrl - Mao balul elslt vziirl - kevs szt ejt. Ellenben a felvilgosodstl szintn tvol es hideghbors retorikt folytat hangulatban zrul: Kna sikereivel az rben vagy az olimpin.
|
A konkrt lpsek inkbb a msik tbor erejt teszik rzkelhetv. Kna klnutassgt hangslyozk legmagasabb rangban lv kpviselje a tavaly februrban szintn Magyarorszgon jrt Vu Pang-kuo, a knai parlament elnke. Az befolysukat mutatjk azok a sorozatos letartztatsok, melyek sorn mg 2008 decemberben Liu Hsziao-po 11 vet kapott a reformot s demokrcit kvetel Charter 08 cm manifesztumrt. De ugyangy ennek rszei az afrikai-arab forrongsok utni szigortsok, tbbek kzt a sok vezredes knai kultrban is meghatroz jzmin sz tabustsa, s szmos jogvd, gyvd, mvsz vagy jsgr elhallgattatsa. A nyugaton is ismert avantgrd mvsz, Aj Vejvej 81 nap elzrst kapott, a vd adelkerls volt ellene, de hvei szerint politikai okok llnak az gy htterben.
Teng Hsziao-ping ms utat vlasztott - a prtnnepls kpeirt kattintson a fotra!
Nagy erket mozgstanak a knai hatsgok a szmukra legkellemetlenebb tnyez, az internet felgyeletre - ez a legfontosabb eszkz a rendszer brli szmra, akik sajt blogjukon vagy kzssgi portlokon prblnak nyilvnossgot kapni. Mr ahol tudnak, mert a Twitter, a Facebook s a YouTube rg tiltott - persze az lelmesebbek tudjk hasznlni -, a mg meghvsi fzisban lv Google+-t is azonnal blokkoltk, knai megfelelik pedig szigor ellenrzs alatt vannak.
Elemzk szerint az egyik legnagyobb veszlyt a gazdagod kzposztly jelenti, amelynek tagjai egyre tbb befizetett adjanjuk utn egyre tbb beleszlst szeretnnek a kzpnzek elkltsbe. Msik fenyegets a rendszer szmra a gazdasgi nvekeds minden bizonnyal bekvetkez lassulsa, ami rtelemszeren mg nagyobb egzisztencilis, trsadalmi feszltsgeket szl. Ezt prbln semlegesteni a Hu-Wen-adminisztrci 2007-ben meghirdetett "harmonikus trsadalom" programja, amelyet az idn prilisban egy masszv boldogsgpropagandval (miszerint a legfontosabb cl most mr nem a GDP, hanem a boldogsg nvelse) is megtoldottak.
Kik lesznek az utdok?
A helyzet azrt is rendkvl knyes, mert a kvetkez kt vben szinte teljes rsgvlts kvetkezik be a prtban, s gy az llam ln is. A vlts megrtshez fontos ugyanakkor tltni, hogyan pl fel jelenleg a knai kommunista prt vezrgrdja. A mintegy 80 milli tagot szmll, 90 ves szervezet egy szigor hierarchia szerinti katonai szervezethez vagy vallsi rendhez hasonlthat, ahov tbbforduls felvteliztets s gondos ellenrzs utn lehet belpni. A prt legfontosabb dntshozit a hromszz tag Kzponti Bizottsg foglalja magba, amely megvlasztja a huszonngy tag Politikai Bizottsgot, ennek szve pedig az t-kilenc fbl ll lland Bizottsg. Tulajdonkppen k a hatalom birtokosai.
A most kilenctag kzpont tagjai egytl kilencig vannak rangsorolva, els kztk a 2002-es prtkongresszus sorn megvlasztott, majd 2007-ben jravlasztott Hu Csin-tao prtftitkr, aki az alkotmny rtelmben gy az llam s a hadsereg els embere is egyben. Hut, aki mr harmadszorra nem vlaszthat jra, nagy valsznsg szerint jelenlegi helyettese, Hszi Csin-ping kveti, aki most a hatodik helyen ll, s Hu mr vekkel ezeltt kiszemelte utdjul, szmos fontos posztot osztva r.
A 90. szletsnapon - A prtnnepls kpeirt kattintson a fotra!
2012 szn a 18. prtkongresszuson a most harmadik Ven Csia-pao is tadja helyt a jelenleg hetes szm Li K-csiangnak, aki a miniszterelnkhz hasonlan gyakran jr klfldre. Hszi s Li mellett viszont az sszes tbbi, azaz ht hely j tagokkal lesz feltltve - ha 2012-ben alkalmazni fogjk a kilencvenes vek elejn hozott flhivatalos megllapodst, amely szerint 68 v flttiek mr nem lehetnek tagjai az lland Bizottsgnak.
Szintn tvenknt, a prtkongresszust kvet vben - teht legkzelebb 2013 mrciusban - l ssze a Npi Gyls, ahol rendszerint a prtkongresszus dntseit fogadjk el, illetve megvlasztjk az llami appartus vezetit. Az ekkor mr els szm Hszi Csin-ping vrhatan ekkor kapja meg az llamfi s a katonai fparancsnoki posztot. Az llamf ekkor kinevezi a kormny tagjait s a miniszterelnkt, Ven Csia-pao helyre valsznleg Li K-csiangot.
Hszi, aki Hut levltva Kna legnagyobb hatalm vezetje lesz, 57 ves. Felesge egy nnepelt nekes-primadonna-popsztr, apja pedig vezet forradalmr volt a prt letnek hajnaln, azutn viszont az els klnleges gazdasgi vezet - Teng egyik nagy tallmnya -, Sencsen megszletse krl bbskodott mint a szomszdos Kanton kormnyzja. Az idsebb Hszi egyben a Tienanmen tri erszakos katonai beavatkozs kritikusa is volt. Hszi Csin-ping az apja rvn az gynevezett trnrksk tborhoz tartozik, akiknek felmeni fontos szerepet tltttek be a prt trtnetben, s mostanra k is hatalomrettek lettek.
Ven Csia-pao vgigmosolyogta Magyarorszgot is
Az 55 ves Li K-csiang viszont nem a csaldja rvn kerlt a hatalom kzelbe. A szegny Anhui tartomnybl szrmazik, de a Pekingi Egyetemen vgzett jogot, majd doktorlt kzgazdasgtanbl, s a prt ifjsgi szervezetben indtotta el a karrierjt. 1998-ban Henan kormnyzja lett (ezzel lett a legfiatalabb tartomnyvezet), de sikert inkbb klfldi tjainak ksznheti, tartomnyban ugyanis tbb kellemetlen esemny is ktdik a hivatali idejhez, pldul a vrksztmnyek tjn terjed AIDS miatti botrny - amelyet a rosszakari gyakran prblnak felhasznlni ellene.
"Igazi karizmatikus populista"
Mg egy prttagot rdemes megemlteni, aki a jvbeli Knai Kommunista Prtot vrhatan befolysolni fogja, mr csak azrt is, mert rdekes sznt hozott a modern politikba. Po Hszi-laj, aki az lland Bizottsgnak egyelre nem, csak a Politikai Bizottsgnak tagja, s nyugati lapok szerint igazi karizmatikus populista. Csungkingi kormnyzknt azzal szerzett orszgos hrnevet, hogy a Mao-kultusz, a lendletes "vrs idk" hangulatnak jralesztsvel prblta sszefogni a szegnysg s az orszgos tlaghoz kpest jelents bnzs miatt elkeseredett lakossgot.
Tbbek kzt mozgalmi dalversenyt hirdetett nagy sikerrel, s kezdemnyezsei hatsra hamar kiderlt, hogy meglepen sokan viseltetnek nosztalgival a forradalmi idszak irnt. Pedig a szintn trnrks Po apja pldul, miutn vgigcsinlta a gytrelmes Hossz menetelst (a ksbb dicssgnek rtkelt, valjban rengeteg ldozatot kvetel, de mgis a prt tllst s ksbbi gyzelmt elsegt stratgiai visszavonulst Mao oldaln), szembeszllt Maval, mikor az felvzolta a Nagy ugrs tlett. Emiatt a Kulturlis forradalom alatt kmletlenl elbntak vele, a felesgt - Po Hszi-laj anyjt - hallra vertk. Az idsebb Po vgl Teng alatt magas rangra emelkedett, s Hszi Csin-ping apjval ellenttben a legradiklisabb rendteremtk kzt szerepelt 1989-ben. Figyelemre mlt, hogy Hszi Csin-ping Csungkingban tett ltogatsa utn nyilvnosan dicsrte Po neo-maoista mozgalmt.
A kvetkez, gynevezett tdik genercis vezets sznrelpse amiatt is hozhat mg jat a prt letben, hogy az eddig tlnyomrszt gyakorlati szakemberekbl sszellt vezetst fleg trtnszek, jogszok, kzgazdszok fogjk vltani. A politikai elemzk szerint nehz dolguk lesz. Mg nem tudni, hogy ha szorul a helyzet, Konfuciuszhoz, Mahoz, a hadsereghez, a titkosrendrsghez vagy a szmos, klfldn tanult fiatalhoz fognak-e nylni segtsgrt.
A szerz korbban tudstknt dolgozott Pekingben, jelenleg az ELTE Film-, Mdia- s Kultraelmlet doktori iskoljnak hallgatja, kutatsi terlete a kortrs knai kultra.
Forrs: Origo.hu
|