Kínai agyagkatonák Budapesten
Norelia 2011.06.12. 20:50
Az első kínai császár katonáinak valósághű másolatait tekinthetik meg az érdeklődők szombattól Budapesten, a Király utcai VAM Design Centerben szeptember 18-ig.
(Sajnos a kiállítás árának feltüntetését nem találtam sehol!)
Részletekért nézz beljebb!
Az első császár i. e. 259-ben született és alig 13 éves korában örökölte meg a hatalmat. 38 évesen már magáénak tudhatta az egész korabeli Kínát, legfőbb óhaja az volt, hogy maradandó nyomot hagyjon a történelemben. A hatalmas agyaghadsereg létrehozásán - amely mintegy 10 évig tartott - három-hétszázezer ember dolgozott egy időben. Kína lakossága akkor húszmillió fő volt - állítják a sinológusok.
1974-ben Hszian (Xian) városának közelében kútfúrás közben, négy méteres mélységben bukkantak helyi földművesek a császár földalatti sírrendszerének védelmére rendelt terrakotta-hadsereg „katonáira”. A katonák mellett kocsikat, lovakat, zenészeket, fegyvereket, ékszereket, használati tárgyakat is találtak. A térség fölé óriási repülőgéphangárra emlékeztető épületet emeltek, és a világ minden részéről érkező látogatók az eredeti árkokban a restaurált impozáns agyagszobrokat tekinthetik meg.
A leletekegy részét - mintegy hétezer agyagkatonát sikerült feltárni, a sereg nagyobbik része azonban a föld mélyén vár a kutatókra. Nem valószínű, hogy mindet feltárják: egyrészt mert nagyon költséges, másrészt a kínai régészek most aktuálisabbnak tartják a már feltárt műkincsek védelmét, tartósítását, nívós bemutatását. A sírrendszer feltárását még nem kezdték meg, de a Csin-birodalom fejlettségéről az agyaghadsereg is tanúskodik.
A figurák égetett agyagból készültek. Az életnagyságúnál valamivel nagyobb katonák magassága 1,66 és 2,02 méter között van, A feltárt hadsereg hétezer agyagharcosból, 150 négylovas szekérből és a hozzájuk tartozó 520 lóból, valamint 150 hátaslóból tevődik össze. A figurák kivitelezésénél különböző módszereket használtak, a karokat, kezeket és fejeket külön állították elő.
A szakemberek eddig nyolc különböző öntőformát azonosítottak, melyekkel az arcokat készítették, de külön formát használtak az orrok, bajuszok, fülek, szemöldökök, kezek és fejek megformálásához is. Miután minden részlet a helyére került, a figurákat alacsony hőmérsékleten kiégették.
A figurák életteli, ugyanakkor merev arckifejezését kihangsúlyozza testtartásuk, páncéljuk, hajviseletük és fejfedőjük alapján pedig egységeiknek és rangfokozataiknak megfelelően lehet őket csoportosítani. A tisztek valószínűleg vörös köpenyük felett zöld tunikát és fekete bajuszt viseltek, arcukat pedig színesre festették. A harcosok fegyvereket is kaptak, például bronz nyílhegyeket, fokosokat és jelzőcsengőket.
A kínai hatóságok tizenöt éve már csak rendkívüli esetekben – hatalmas biztosítási összeg fejében – járulnak hozzá az eredeti, több mint kétezer éves figurák külföldre viteléhez, viszont a más országokban rendezett tárlatokra küldött másolatok az eredeti színhelyen, ugyanazzal az eljárással és eszközökkel készülnek, mint annak idején. Korábban Magyarországon 2008-ban a budapesti az Ásia Centerben voltak láthatóak a kínai agyagkatonák hiteles másolatai.
A mostani kiállítás az eredeti színhelyhez hasonló élményt azzal, hogy méretarányosan látható a hsziani ásatás első számú árkának másolata, benne száz életnagyságú katona- és lófigurával. Az árok körül 300 négyzetméteres színes dioráma érzékelteti a hatalmas méreteket, a látogatók egy emelvényről tekinthetik meg az első kínai császárnak és agyaghadseregének hihetetlen történetét felidéző hang- és fényjátékot, hozzá pedig kísérőszöveget hallhatnak. Ezen felül a tárlókban több mint hetven másolat látható, köztük hét teljesen restaurált, több mint kétezer éves földalatti harcos. A kiállítás könnyebb megértését a régészeti felfedezés történetét feldolgozó film segíti.
forrás: hirek.sk
|